Zg kul

Raznoliki kazališni festivali i izložbe

LJETNE NOĆI TEATRA EXIT
Muzej za umjetnost i obrt
27.6. – 4.8.
Neke od predstava koje će se igrati:
Pluća, Taksimetar, Ja tata, Dvoje, Izložak br. 49, Njuške, Kako misliš mene nema?!, Sutra (ni)je novi dan, SHAKEspeare… A bit će kao i svake godine i gostovanja iz Hrvatske i regije
* Predstave počinju u 21:00
* Detaljni raspored programa naknadno

FESTIVAL MIROSLAV KRLEŽA
Memorijalni prostor Miroslava i Bele Krleža
Krležin Gvozd 23
1.- 7.7.
* Predstave počinju u 21:00 ako nije drukčije navedeno.

26.6., 19:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
OTVARANJE KONFERENCIJE “SUKOB TITA I STALJINA: 70 GODINA KASNIJE”
Program otvorenja čine povijesna svjedočanstava, filmski isječci, glazbena pratnja, glumačkog umijeća. Kao uvod u konferenciju komponirali smo kolaž tekstova Krleže i Nikite Hruščova iz “Tajnog referata” o 1948. godini.
U otvaranju konferencije sudjeluju: Prof.dr.sc. Božo Repe, Filozofski fakultet Sveučilišta u Ljubljani i prof.dr.sc. Tvrtko Jakovina, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

1.7., 12:00
SJEĆANJE KRLEŽINIH SUVREMENIKA

1.7., 21:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
Svečano otvorenje
TKO ŽELI BITI GLEMBAJ?
Režija: Mario Kovač
Dramaturgija: Ana Prolić
Voditelj: Joško Lokas
Leone Glembay: Goran Grgić
Pretendent 1: Goran Guksić
Pretendent 2: Goran Bogdan ili Goran Navojec
Lažna barunica Castelli: Selma Mehić

2.7., 21:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
TKO ŽELI BITI GLEMBAJ?

3.7., 21:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
PROJEKCIJA FILMA “GLEMBAJEVI”
Posveta Arsenu Dediću, Eni Begović i Željku Senečiću
Režija: Antun Vrdoljak
Produkcija: Jadran film, FRZ Glembajevi
Sudjeluju: Antun Vrdoljak, Mustafa Nadarević, Tonko Lonza, Bernarda Oman, Matko Raguž, Žarko Potočnjak, Ksenija Pajić
Voditelj razgovora: Danijel Rafaelić

4.7., 12:00
Nacionalna i sveučilišna knjižnica
Hrvatske bratske zajednice 4
KRLEŽINI RUKOPISI
Sudjeluju: Krešimir Nemec, Lada Čale Feldman, Tomislav Brlek

4.7., 20:30
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
KRLEŽA, STANI U RED!
Autorica: Vesna Mačković
Izvođači: Tonka Kovačić, Vesna Mačković, Branko Bogunović
Montažerka: Katarina Barišić

4.7., 21:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
DOVIĐENJA NA NEBU
po motivima knjige Razgovori s Krležom Predraga Matvejevića
Režija i adaptacija: Ivan Planinić
Oblikovanje prostora: Katarina Perić
Asistent režije: Domagoj Janković
Izvode: Hrvojka Begović i Luka Bulović

5.7., 19:00
Studio Moderne galerije “Josip Račić”, Margaretska 3
OTVARANJE IZLOŽBE “DIJALOZI – BORIS BUĆAN/MIROSLAV KRLEŽA”
Autor postava: Tonko Maroević

5.7., 21:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
DOVIĐENJA NA NEBU

6.7., 12:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
KRLEŽA NA NJEMAČKOM
Sudjeluju: Marijan Bobinac, Rupprecht S. Baur, Milka Car Prijić, Boris Perić

6.7., 21:00
Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Frankopanska ulica 26
Premijera
KRLEŽA ILI ŠTO SU NAMA ZASTAVE I ŠTO SMO MI ZASTAVAMA, DA TAKO ZA NJIMA PLAČEMO
Redatelj i autor teksta: Zlatko Paković
Umjetnički voditelj projekta: Borut Šeparović
Autor glazbe: Konrad Mulvaj
Koreografkinja: Nataša Mihoci
Izvođači: Vilim Matula, Zlatko Paković te peteročlani ženski zbor

7.7., 7:00
Krležin kazališni vrt, Gvozd 23
DORUČAK KOD KRLEŽE
Sudjeluju: Veljko Đorđević, Tonko Maroević, Jolán Mann, Nikša Marinović, Irena Šekez Sestrić, Rupprecht S. Baur, Dajana Čuljak, Viktorija Đurđek i Tomislav Parmać

7.7., 21:00
Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Frankopanska ulica 26
KRLEŽA ILI ŠTO SU NAMA ZASTAVE I ŠTO SMO MI ZASTAVAMA, DA TAKO ZA NJIMA PLAČEMO
* Nakon predstave dodijelit ćemo drugi put nagrade najboljoj glumici i glumcu Festivala – Krležin štap i Belinu ogrlica koje je kreirala Diana Sokolić.
Žiri: Jasna Bilušić, Irena Matijašević i Igor Ružić
Inicijacija gastronomsko-nadrealističkoga susreta Doručak kod Krleže nastala je na temelju Krležina pisma Mati Lončaru u kojemu Krleža autoironijski prema kabalističkom sustavu opisuje brojeve/datume vezane uz vlastito rođenje.
Koncepcija: Goran Matović i Suzana Marjanić

HISTRIONSKO LJETO
7.7. -2.9.
Opatovina

Marija Jurić Zagorka: GRIČKA VJEŠTICA
GLUMAČKA DRUŽINA HISTRIONI
Redatelj: Dražen Ferenčina
Glazba: Arsen Dedić
Stihovi: Dragutin Britvić
Korepetitor: Zvonko Presečki
Scenograf: Miljenko Sekulić
Kostimografkinja: Marita Ćopo
Glume:
Justina Vojaković Fingler, Martin Kuhar, Adnan Prohić , Ronald Žlabur , Franjo Kuhar, Ivan Vukelić, Dinka Vuković, Ivan Grčić, Tomislav Martić, Aleksandra Demše, Žarko Savić, Zlatko Ožbolt, Davor Svedružić, Jasna Palić Picukarić, Ivica Pucar, Sanja Marin, Petra Težak, Janko Popović Volarić, Mada Peršić, Slavica Knežević, Ivan Bošnjak
* Predstave su svaki dan osim ponedjeljkom i počinju u 20:00.

4. Bogata hrvatska i međunarodna folklorna baština

52. MEĐUNARODNA SMOTRA FOLKLORA
18. – 23.7.

BAŠTINA I MIGRACIJE
Trg bana Josipa Jelačića, Gradec, Ljetna pozornica Tuškanac, Ljetna pozornica Bundek, Kulturni centar Travno, Zagrebački plesni centar
Afirmiranje vrijednosti nacionalne kulture koje čine zavičajno plesno, glazbeno, jezično i običajno izražavanje uz tradicijsko rukotvorstvo i umijeća, kao i vrijednosti kultura širom svijeta namjerava se prikazati u programu 52. Međunarodne smotre folklora s osnovnom temom o baštini i migracijama, sukladno proglašenju Europskog parlamenta i Vijeća, 2018. kao Europske godine kulturne baštine.
Nastupit će folklorna društva i pojedinci koji reprezentiraju različitosti hrvatske etnografske baštine, predstavnici nacionalnih manjina, Hrvati iz susjednih zemalja i iseljeništva (ukupno 30-tak skupina), uz desetak ansambala koji će predstaviti baštinu drugih naroda i kultura.
Program MSF-a ostvarit će se u suradnji s Etnografskim muzejima u Zagrebu, Splitu i Pazinu, Galerijom Klovićevi dvori, Hrvatskom maticom iseljenika, Državnim uredom za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Maticom hrvatskom, Muzičkom akademijom, Institutom za etnologiju i folkloristiku i Mađarskim institutom u Zagrebu kao i veleposlanstvima gostujućih ansambala iz inozemstva, a popratni programi održavat će se u gradskim prostorima poput Kulturnog centra Travno i Zagrebačkog plesnog centra.

FESTIVAL VATROMETA
29.6. – 3.7.
Bundek
Festival vatrometa jedno je od najpopularnijih zagrebačkih događanja. Ove godine održava se po 17. put. Program, uz spektakularne vatromete natjecatelja iz Finske (Joho), Italije (Matarello) i Hrvatske (Mirnovec), obuhvaća i “dječje vatromete” te glazbene nastupe, a ove nas godine očekuju Magazin, Marijan Ban i Diktatori te Miroslav Škoro.

5. Brojne izložbe i muzejski programi

MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT
Trg Republike Hrvatske 10
26.4. – 30.9.
ŠEZDESETE U HRVATSKOJ – MIT I STVARNOST

GALERIJA KLOVIĆEVI DVORI
Jezuitski trg 4
12.4. – 29.7.
KATARINA VELIKA – CARICA SVIH RUSA, IZ DRŽAVNOG MUZEJA ERMITAŽ

MUZEJ MIMARA
Rooseveltov trg 5
12.6. – 1.7.
Atrij Muzeja Mimara
JAGODA POPOVIĆ – HOMMAGE Á STRAVINSKY
14.6. – 15.7.
Studio Mimara
VERA JOSIPOVIĆ – RETROSPEKTIVA
13.9. – 4.10.
Studio Mimara
IZET ĐUZEL – RETROSPEKTIVA

MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI
Avenija Dubrovnik 17
12.4. – 29.7.
FORMULA ČULA: DJELA IZ ZBIRKE MARGINALNE UMJETNOSTI I ZBIRKI MSU-a
Stalni postav MSU-a Zbirke u pokretu
5.6. – 14.8.
PODRUČJA DOTICAJA – ARHITEKTURA GRAZA I ZAGREBA
Prostor za povremene izložbe MSU-a
5.6. – 14.8.
REZ / CUT – KOLAŽ U 20. I 21. STOLJEĆU U SREDNJOJ I ISTOČNOJ EUROPI
Prostor za povremene izložbe MSU-a
20.6. – 11.7.
SAMOSTALNA IZLOŽBA MIRANA ŠABIĆA
MSU galerija
11.7. – 18.9.
KRADLJIVCI VREMENA – RELOADED
Izložba radova koji tematiziraju koncept vremena iz zbirki MSU-a te zbirki splitske Galerije likovnih umjetnosti
Stalni postav MSU-a Zbirke u pokretu

4.9. – 20.9.
ORGAN VIDA – MEĐUNARODNI FESTIVAL FOTOGRAFIJE
Prostor za povremene izložbe MSU-a

HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ
Demetrova 1
12.7.
Otvorenje likovne izložbe
DORA KOVAČEVIĆ

MUZEJ GRADA ZAGREBA
Opatička 20
Lipanj – kolovoz
SLIKOPISI JADRANSKE OBALE, FOTOGRAF KARL KASER
Gostujuća izložba Hrvatskog muzeja turizma iz Opatije

UMJETNIČKI PAVILJON
Trg kralja Tomislava 22
5.6. – 1.7.
KSENIJA TURČIĆ – “KALEIDOSKOP”
U okviru ciklusa ambijentalnih izložbi suvremenih hrvatskih umjetnika za Umjetnički paviljon
Kustosica izložbe i autorica teksta u katalogu – Rada Iva Janković
9. – 15.7.
JOSÉ CURA – “ŽIVOT OBJEKTIVOM SLAVNOG TENORA”
Autorica izložbe: Jasminka Poklečki Stošić
20.7.- 2.9.
ZLATAN VEHABOVIĆ – “TAMNO BIJELA ZEMLJA”
Kustos izložbe i autor teksta u katalogu: Branko Franceschi

HRVATSKI POVIJESNI MUZEJ
Matoševa 9
12.12.2017. – 30.9.2018.
NEDOSTUPNA BAŠTINA – TAJNE ČUVAONICA HRVATSKOG POVIJESNOG MUZEJA

ARHEOLOŠKI MUZEJ
Trg Nikole Šubića Zrinskog 19
10.5. – 12.8.
POČETCI RESTAURACIJE U HRVATSKOJ
6.6. – 19.8.
SLIKE PROŠLOSTI IZ MALOG SLAVONSKOG SELA CRKVARI
6.6. – 19.8.
ZAGREB DOK GA JOŠ NI BILO
15.6. – 16.9.
GODINA TROJE U HRVATSKOJ, foto izložba u Lapidariju
21.8. – 31.12.
HRVATSKA U VRIJEME KNEZA BRANIMIRA
30.8. – 19.11.
BAKRENO DOBA NA PROSTORU SJEVERNE HRVATSKE
4.9. – 18.9.
PLETERNI UKRAS NEKAD I DANAS

9. – 15.7. – Lapidarij
Manifestacija LJETNI FESTIVAL TROJE
U suradnji s Turskim kulturnim institutom Yunus Emre u sklopu programa “Godina Troje u Hrvatskoj”
* Uz izložbe, Muzej priprema i niz koncerata, javnih predavanja te radionica, a tijekom ljeta bit će organizirana i najmanje dva jednotjedna edukativna kampa za djecu između 8 i 12 godina

ETNOGRAFSKI MUZEJ
Trg braće Mažuranić 14
6.6. – 19.8.
BRAĆA SELJAN KROZ PRAŠUME I PUSTINJU
5.7. -15.8.
BAŠTINA I MIGRACIJE, u okviru Međunarodne smotre folklora
18.8. – 30.9.
BUNJEVAČKO NOVO RUVO
Gostujuća izložba u sklopu programa subotičke Dužijance prikazuje najreprezentativniju odjevnu kombinaciju bunjevačkih Hrvatica u posljednjoj četvrtini 19. do polovice 20. stoljeća

TEHNIČKI MUZEJ NIKOLA TESLA
Savska cesta 18
6.6. -5.7.
SUVREMENI JAPANSKI DESIGN
16.- 30.7.
LIDIJA BOŠEVSKI – MORE MODUL
12.7. – 30.7.
TESLIN SVJETSKI SUSTAV
18.9. – 21.10.
STARODOBNI TRAKTORI

HRVATSKI MUZEJ NAIVNE UMJETNOSTI
Ćirilometodska ul. 3
Stalni postav

HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ
Trg Republike Hrvatske 4
19.4. – 31.8.
O ČEMU GOVORIMO KADA GOVORIMO O OBRAZOVANJU: MEDIJSKA SLIKA OBRAZOVANJA U HRVATSKOJ U 21. STOLJEĆU

MUZEJ PRIGORJA
Trg D. Domjanića 5, 10360 Sesvete
Lipanj – kolovoz / U Domitrovićevoj kuli na Kaptolu
Srpanj – listopad / U Kuriji Zagrebačkog kaptola u Sesvetama
MISNO RUHO ŽUPNE CRKVE SV. FRANJE KSAVERSKOG U VUGROVCU
Lipanj
Galerija Kurija Muzeja Prigorja
RUDOLF LABAŠ
5. – 20.7.
Galerija Kurija Muzeja Prigorja
NATAŠA MILOVANČEV – POETIKA PROSTOR
26.7. – 31.8.
Galerija Kurija Muzeja Prigorja
ROBERT BUDOR – MEDITERAN

ZBIRKE GRADA ZAGREBA
Arhiv Toše Dabca, Ilica 17
Srijedom od 12 do 16 sati

Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke, Dolac 8
Četvrtkom i nedjeljom od 11 do 16 sati

Memorijalna zbirka i stan arhitekta Viktora Kovačića, Masarykova 21/III
Četvrtkom od 10 do 17 sati

Memorijalna zbirka Joze Kljakovića, Rokov perivoj 4
Utorkom od 11 do 17 sati te četvrtkom i petkom od 16 do 19 sati

Zbirka “Dr. Ivana Ribara i Cate Dujšin-Ribar”, Demetrova 3/II
Srijedom od 11 do 17 sati

Zbirka Vjenceslava Richtera i Nade Kareš-Richter, Vrhovac 38a
Srijedom i subotom od 11 do 16 sati

Zbirka Majstorska radionica za restauraciju i gradnju gudačkih instrumenata pokojnog Franje Schneidera, Trg Republike Hrvatske 11
Srijedom i petkom od 10 do 12 sati

14. dio ostavštine Miroslava Krleže, Krležin Gvozd 23/I
Utorkom od 11 do 17 sati

Zbirka skulptura akademskog kipara Zlatka Zlatića, Medvedgradska 2
Stalni postav zbirke može se pogledati u prostorima Zoološkog vrta u Zagrebu (uz nastambe merkata), Maksimirski perivoj bb, svaki dan od 9 do 20 sati

ZAVRŠNA NAPOMENA: Ova najava je informativnog karaktera, a pojedini programi podložni su dodatnim promjenama u pogledu pojedinačnih programa, kao i termina.


Priredio: Martin Mikša